| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 7400 mAh |
| Memory | 8GB RAM |
| Storage | 128GB |
| Cameras | 16MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 11.45 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $269.00 | |
| in Euro | €230.00 | |
| Resale Value | Moderate | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Tablet | |
| Brand | Acer | |
| Name | Iconia iM11-22M5G | |
| Launch | ||
| Released | May 07, 2026 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 15 | |
| Dimensions | 261.7 x 177.7 x 7.9 mm (10.30 x 7.00 x 0.31 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 535 g | |
| Body | Glass front, aluminum frame, aluminum back Stylus support |
|
| IP Rating (Ingress Protection) | No IP Rating | |
| Color Options | Silver | |
| Display Specifications | ||
| Technology | IPS LCD | |
| Size | 11.45 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 387.6 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 2K/Quad HD (QHD) - 1440 x 2200 pixels, 3:2 ratio (~230 ppi density) | |
| Features | 90Hz refresh rate, 450 nits | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
7400 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Po | |
| Charging | Fast charging 18W | |
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) | |
| GPU | Mali-G68 MC4 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8GB RAM | |
| Storage | 128GB | |
| Storage Type | UFS 3.1 | |
| Card Slot | microSD, up to 2TB (uses shared SIM slot) | |
| Variants | 128GB 8GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Dual 16 MP (wide) 2 MP (macro) |
|
| Features | LED flash Video 1080p@30fps |
|
| Front | 8 MP | |
| Features | Video 1080p@30fps | |
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE | |
| 5G Bands | SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE | |
| GPS | - | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go, magnetic accessory connector pins | |
| NFC | No | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (top-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers), 3.5mm jack Yes | |
| Flashlight | Yes | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Acer brand page |
||
Acer latest mobiles phones |
||
Acer Iconia iM11-22M5G Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||