| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 4500 mAh |
| Memory | 8-18GB RAM |
| Storage | 128/256/512GB Built-in |
| Cameras | 64MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 6.8 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $605.00 | |
| in Euro | €540.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Zte | |
| Name | nubia Red Magic 7 | |
| Launch | ||
| Released | February 21, 2022 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 12 | |
| User interface | Redmagic 5.0 | |
| Dimensions | 170.6 x 78.3 x 9.5 mm (6.72 x 3.08 x 0.37 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 215 g | |
| Body | Glass front, glass back, aluminum frame Pressure sensitive zones (500Hz touch-sensing) Built-in cooling fan Aviation aluminum middle frame |
|
| Color Options | Obsidian, Pulsar, Supernova | |
| Display Specifications | ||
| Technology | AMOLED | |
| Size | 6.8 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 111.6 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | Full HD (FHD) - 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~387 ppi density) | |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | 165Hz refresh rate, 700 nits (typ) | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
4500 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Po | |
| Charging | Fast charging 120W, 100% in 17 min - China Fast charging 65W - Global Power Delivery 3.0 |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (1x3.00 GHz Cortex-X2 & 3x2.50 GHz Cortex-A710 & 4x1.80 GHz Cortex-A510) | |
| Chipset | Qualcomm SM8450 Snapdragon 8 Gen 1 (4 nm) | |
| GPU | Adreno 730 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8-18GB RAM | |
| Storage | 128/256/512GB Built-in | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 256GB 18GB RAM, 512GB 16GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Triple 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.97", 0.7µm, PDAF 8 MP, f/2.0, 120°, 13mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, (macro) |
|
| Features | LED flash, HDR, panorama Video 8K@30fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
|
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4.0", 1.12µm HDR, Video 1080p@30fps |
|
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
|
| 4G Bands | LTE bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 | |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78 SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, aptX, LE | |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO | |
| USB | USB Type-C 3.0, USB On-The-Go; accessory connector | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack Yes, 32-bit/384kHz audio | |
| Flashlight | Yes | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Zte brand page |
||
Zte latest mobiles phones |
||
More Zte 6.8-inch display mobile phones |
||
Zte nubia Red Magic 7 Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||