| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 7400 mAh |
| Memory | 8-16GB RAM |
| Storage | 128/256/512GB |
| Cameras | 50MP (Rear), 16MP (Front) |
| Screen | 6.6 inches |
| Status | Coming soon |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $295.00 | |
| in Euro | €250.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Oppo | |
| Name | K14 Turbo | |
| Models | PMH110 | |
| Launch | ||
| Released | Expected release date April 17, 2026 | |
| Status | Coming soon | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 16 | |
| User interface | ColorOS 16 | |
| Dimensions | --- x --- x 8.3 mm (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 197 g | |
| Body | Built-in cooling fan | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IPX8/IPX9 water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) | |
| Color Options | Various | |
| Display Specifications | ||
| Technology | AMOLED, 1B colors | |
| Size | 6.6 inches More devices with a similar display. > |
|
| Resolution | Full HD (FHD) - 1280 x 2800 pixels, 19.5:9 ratio (~466 ppi density) | |
| Features | 120Hz refresh rate | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
7400 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Silicon-carbon Li-Ion | |
| Charging | Fast charging 80W, Power delivery 13.5W, PPS 33W, UFCS 44W Reverse wired |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (1x3.4 GHz Cortex-A725 & 3x3.2 GHz Cortex-A725 & 4x2.2 GHz Cortex-A725) | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 8500 (4 nm) | |
| GPU | Mali-G720 MC8 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8-16GB RAM | |
| Storage | 128/256/512GB | |
| Storage Type | UFS 4.0 | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM, 512GB 16GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Dual 50 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 8 MP, (ultrawide) |
|
| Features | LED flash, HDR, panorama Video 4K@30/60fps, 1080p@30fps |
|
| Front | 16 MP, f/2.4, 22mm (wide) | |
| Features | Video 1080p@30fps | |
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 |
|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 1700 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE bands 1, 3, 5, 6, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 | |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Infrared port | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Oppo brand page |
||
Oppo latest mobiles phones |
||
Oppo K14 Turbo Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||