| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 10200 mAh |
| Memory | 8/12GB RAM |
| Storage | 128/256/512GB |
| Cameras | 13MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 13.0 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $649.00 | |
| in Euro | €550.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Tablet | |
| Brand | Lenovo | |
| Name | Idea Tab Pro Gen 2 | |
| Models | TB390FU | |
| Launch | ||
| Released | March 31, 2026 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 16, up to 2 major upgrades | |
| Dimensions | 296.5 x 191.9 x 6.2 mm (11.67 x 7.56 x 0.24 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 598 g | |
| Body | Glass front, aluminum frame Stylus support (magnetic) |
|
| IP Rating (Ingress Protection) | No IP Rating | |
| Color Options | Luna Grey, Cloud Grey, Jelly Mint | |
| Display Specifications | ||
| Technology | IPS LCD | |
| Size | 13.0 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 490.0 cm2 (~86.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 4K/Ultra HD - 3504 x 2190 pixels, 16:10 ratio (~318 ppi density) | |
| Protection | Mohs level 5 | |
| Features | 144Hz refresh rate, Dolby Vision, 800 nits Matte edition paper-like LCD with anti-glare (optional) |
|
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
10200 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Ion | |
| Charging | Fast charging 45W Reverse wired |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (1x3.21 GHz Cortex-X4 & 3x3.0 GHz Cortex-A720 & 2x2.8 GHz Cortex-A720 & 2x2.0 GHz Cortex-A720) | |
| Chipset | Qualcomm SM8735 Snapdragon 8s Gen 4 (4 nm) | |
| GPU | Adreno 825 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8/12GB RAM | |
| Storage | 128/256/512GB | |
| Storage Type | UFS 3.1 - 128GB UFS 4.0 |
|
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) | |
| Variants | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 12GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | 13 MP, (wide), AF | |
| Features | LED flash Video 1080p@30fps |
|
| Front | 8 MP | |
| Features | Video 1080p@30fps | |
| Network | ||
| SIM | NO | |
| Data | No cellular connectivity | |
| 2G Bands | SIM 1: NO SIM 2: NO |
|
| 3G Bands | NO | |
| 4G Bands | NO | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE | |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS | |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go, accessory connector pins, DisplayPort 1.4a | |
| NFC | No | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity (accessories only) | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, Dolby Atmos (4 speakers), 3.5mm jack No, JBL sound | |
| Flashlight | Yes | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Lenovo brand page |
||
Lenovo latest mobiles phones |
||
Lenovo Idea Tab Pro Gen 2 Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||