| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 6000 mAh |
| Memory | 4-8GB RAM |
| Storage | 128/256GB |
| Cameras | 50MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 6.78 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $152.00 | |
| in Euro | €130.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Infinix | |
| Name | Hot 70 4G | |
| Models | X6895B | |
| Launch | ||
| Released | May 25, 2026 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 16, up to 3 major upgrades | |
| User interface | XOS 16 | |
| Dimensions | 167.9 x 79.1 x 7.5 mm (6.61 x 3.11 x 0.30 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 195 g | |
| Body | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP64 dust tight and water resistant (water splashes) | |
| Ruggedness | Drop resistant up to 1.5m | |
| Color Options | Night Pulse, Dive Blue, Silver Dancer, Thermo Orange, Green Texture, Quiet Violet | |
| Display Specifications | ||
| Technology | IPS LCD | |
| Size | 6.78 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 112.1 cm2 (~84.4% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | High Definition (HD) - 720 x 1576 pixels, 19.5:9 ratio (~256 ppi density) | |
| Features | 120Hz refresh rate, 700 nits (HBM) | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
6000 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Po | |
| Charging | Fast charging 45W, 50% in 25 min Reverse charging 10W Bypass Charging |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| Chipset | Mediatek Helio G100 Ultimate (6 nm) | |
| GPU | Mali-G52 MC2 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 4-8GB RAM | |
| Storage | 128/256GB | |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (dedicated slot) | |
| Variants | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Dual 50 MP, f/1.9, (wide), AF Auxiliary lens |
|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama Video 1440p@30fps, 1080p@30fps |
|
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) | |
| Features | Video 1080p@30fps | |
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / HSPA / LTE | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE | |
| GPS | GPS | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack Yes | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Infrared port, FM radio | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Infinix brand page |
||
Infinix latest mobiles phones |
||
More Infinix 6.78-inch display mobile phones |
||
Infinix Hot 70 4G Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||