| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 6500 mAh |
| Memory | 12/16GB RAM |
| Storage | 256/512GB |
| Cameras | 50MP (Rear), 50MP (Front) |
| Screen | 6.8 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $690.00 | |
| in Euro | €590.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Huawei | |
| Name | Pura 90 | |
| Models | KEE-AL00 | |
| Launch | ||
| Released | May 13, 2026 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | HarmonyOS 6.1 | |
| Dimensions | 163.1 x 78.1 x 7 mm (6.42 x 3.07 x 0.28 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 210 g | |
| Body | Glass front, aluminum frame | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 2m for 30 min) | |
| Color Options | Black, White Dark Purple | |
| Display Specifications | ||
| Technology | LTPO OLED, 1B colors | |
| Size | 6.8 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 113.6 cm2 (~89.2% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | Full HD (FHD) - 1320 x 2856 pixels, 19.5:9 ratio (~463 ppi density) | |
| Protection | Kunlun Glass | |
| Features | 120Hz refresh rate, PWM, HDR Vivid | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
6500 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Po | |
| Charging | Fast charging 100W, 100% in 45 min Wireless 50 Reverse wireless Reverse wired 5W |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core | |
| Chipset | Kirin 9010s (7 nm) | |
| GPU | - | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 12/16GB RAM | |
| Storage | 256/512GB | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Triple 50 MP, f/1.8, 24mm (wide), PDAF, OIS 50 MP, f/2.2, 88mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.7x optical zoom 12.5 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide) |
|
| Features | Laser AF, color spectrum sensor, LED flash, panorama, HDR Video 4K, 1080p, 1080p@480fps (interpolated), HDR Vivid, gyro-EIS, OIS |
|
| Front | 50 MP, f/2.0, (wide), AF | |
| Features | HDR, panorama Video 4K, 1080p, 1080p@120fps, HDR Vivid, gyro-EIS |
|
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE | |
| 5G Bands | SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Wi-Fi Direct, Hotspot | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, L2HC | |
| GPS | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC | |
| USB | USB Type-C | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass Virtual proximity sensing BDS Satellite Messaging - For China only |
|
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Infrared port | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Huawei brand page |
||
Huawei latest mobiles phones |
||
More Huawei 6.8-inch display mobile phones |
||
Huawei Pura 90 Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||