| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 7700 mAh |
| Memory | 6/8GB RAM |
| Storage | 128GB RAM (Built-in) |
| Cameras | 13MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 11.5 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $316.00 | |
| in Euro | €290.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Tablet | |
| Brand | Huawei | |
| Name | MatePad 11.5 | |
| Launch | ||
| Released | July 22, 2023 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | HarmonyOS 3.1 | |
| Dimensions | 260.9 x 176.8 x 6.9 mm (10.27 x 6.96 x 0.27 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 499 g | |
| Body | Glass front, aluminum frame, aluminum back Stylus support |
|
| Color Options | Space Gray | |
| Display Specifications | ||
| Technology | TFT LCD | |
| Size | 11.5 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 391.0 cm2 (~84.8% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | 2K/Quad HD (QHD) - 1440 x 2200 pixels, 3:2 ratio (~229 ppi density) | |
| Features | 120Hz Refresh Rate | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
7700 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Po | |
| Charging | Fast Charging 22.5W Wired | |
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (1x2.4 GHz Cortex-A710 & 3x2.36 GHz Cortex-A710 & 4x1.8 GHz Cortex-A510) | |
| Chipset | Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm) | |
| GPU | Adreno 644 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 6/8GB RAM | |
| Storage | 128GB RAM (Built-in) | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | 13 MP | |
| Features | LED flashVideo 1080p@30fps | |
| Front | 8 MP, 105° (ultrawide) Video 1080p@30fps |
|
| Network | ||
| SIM | No, | |
| Data | No cellular connectivity | |
| 2G Bands | SIM 1: No SIM 2: No |
|
| 3G Bands | No | |
| 4G Bands | No | |
| 5G Bands | No | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band | |
| Bluetooth | Yes | |
| GPS | No | |
| USB | USB Type-C, magnetic accessory connector | |
| NFC | No | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Accelerometer | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (4 speakers), 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Huawei brand page |
||
Huawei latest mobiles phones |
||
Huawei MatePad 11.5 Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||