| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 4005 mAh |
| Memory | 8GB RAM |
| Storage | 256/512GB |
| Cameras | 48MP (Rear), 18MP (Front) |
| Screen | 6.1 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $826.00 | |
| in Euro | €700.00 | |
| Resale Value | Extreme | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Apple | |
| Name | iPhone 17e | |
| Models | A3634, A3575, A3635, iPhone18,5 | |
| Launch | ||
| Released | March 11, 2026 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | IOS 26.3 | |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.8 mm (5.78 x 2.81 x 0.31 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 169 g | |
| Body | Glass front (Ceramic Shield 2), glass back, aluminum frame | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) | |
| Color Options | Black, White, Soft Pink | |
| SAR Values | 1.20 W/kg (head), 1.20 W/kg (body) | |
| Display Specifications | ||
| Technology | Super Retina XDR OLED | |
| Size | 6.1 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | Full HD (FHD) - 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) | |
| Protection | Ceramic Shield 2, Anti-reflective coating | |
| Features | HDR10, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
4005 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Ion | |
| Charging | Fast Charging Wired, 50% in 30 min Wireless MagSafe charging 25W |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Hexa-core | |
| Chipset | Apple A19 (3 nm) | |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8GB RAM | |
| Storage | 256/512GB | |
| Storage Type | NVMe | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF, OIS | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama, 3D (spatial) audio Video 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, Dolby Vision HDR, OIS, stereo sound rec. |
|
| Front | 18 MP multi-aspect, f/1.9, 20mm (ultrawide), PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
|
| Features | 18 MP multi-aspect, f/1.9, 20mm (ultrawide), PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
|
| Network | ||
| SIM | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; Global) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
|
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3575 | |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3575 | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot | |
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE | |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC | |
| USB | USB Type-C 2.0 | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
|
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Apple brand page |
||
Apple latest mobiles phones |
||
Apple iPhone 17e Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||