| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 5800 mAh |
| Memory | 8GB RAM |
| Storage | 128/256GB |
| Cameras | 50MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 6.77 inches |
| Status | Coming soon |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $253.00 | |
| in Euro | €220.00 | |
| Resale Value | High | |
| Also known as Xiaomi Redmi Note 15 Special Edition | ||
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Xiaomi | |
| Name | Redmi Note 15 SE 5G | |
| Launch | ||
| Released | Expected release date April 17, 2026 | |
| Status | Coming soon | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 16 | |
| User interface | HyperOS 3 | |
| Dimensions | 165.0 x 75.4 x 7.4 mm (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 190 g | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Color Options | Crimson Reserve red, Carbon Black, Frosted White | |
| Display Specifications | ||
| Technology | AMOLED, 68B colors, 3D-Curved | |
| Size | 6.77 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 110.9 cm2 (~89.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | Full HD (FHD) - 1080 x 2392 pixels (~388 ppi density) | |
| Features | 120Hz refresh rate, 3200 nits (peak) | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
5800 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Ion | |
| Charging | Fast charging 45W Reverse charging 22.5W |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A78 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) | |
| Chipset | Qualcomm SM6475-AB Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) | |
| GPU | Adreno 710 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8GB RAM | |
| Storage | 128/256GB | |
| Storage Type | UFS | |
| Card Slot | microSD, up to 1TB (uses shared SIM slot) | |
| Variants | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Dual 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.88", 0.61µm, PDAF Auxiliary lens |
|
| Features | LED flash, HDR, panorama Video 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
|
| Front | 8 MP, (wide) | |
| Features | HDR, panorama Video 1080p@30/60fps |
|
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE | |
| 5G Bands | SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE | |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1l+B1C) | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, compass, proximity | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers (with Dolby Atmos), 3.5mm jack No, 24-bit/192kHz Hi-Res & Hi-Res wireless audio | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Infrared port | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Xiaomi brand page |
||
Xiaomi latest mobiles phones |
||
Xiaomi Redmi Note 15 SE 5G Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||