| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 9020 mAh |
| Memory | 8/12GB RAM |
| Storage | 256/512GB |
| Cameras | 50MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 6.83 inches |
| Status | Coming soon |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $339.00 | |
| in Euro | €290.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Vivo | |
| Name | Y600 Turbo | |
| Models | V2553A | |
| Launch | ||
| Released | Expected release date May 27, 2026 | |
| Status | Coming soon | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 16, up to 2 major upgrades | |
| User interface | OriginOS 6 | |
| Dimensions | 163.7 x 76.2 x 8.3 mm (6.44 x 3.00 x 0.33 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 215 g | |
| Body | Glass front, plastic back, plastic frame | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Ruggedness | Drop resistant up to 1.2m | |
| Color Options | Gold, White, Blue | |
| Display Specifications | ||
| Technology | AMOLED, 1B colors | |
| Size | 6.83 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 112.6 cm2 (~90.3% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | Full HD (FHD) - 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~450 ppi density) | |
| Features | 120Hz refresh rate, 4320Hz PWM, HDR, 1000 nits, 2000 nits (HBM), 5000 nits (peak) | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
9020 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Silicon-carbon Li-Ion | |
| Charging | Fast charging 90W, PD/PPS 55W, UFCS 44W Reverse charging |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (1x2.7 GHz Cortex-A720 & 3x2.4 GHz Cortex-A720 & 4x1.8 GHz Cortex-A520) | |
| Chipset | Qualcomm SM7635-AC Snapdragon 7s Gen 4 (4 nm) | |
| GPU | Adreno 810 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8/12GB RAM | |
| Storage | 256/512GB | |
| Storage Type | UFS 3.1 | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
|
| Features | LED flash, HDR, panorama Video 4K, 1080p, gyro-EIS |
|
| Front | 8 MP, f/2.1, (wide) | |
| Features | Video 1080p@30fps, gyro-EIS | |
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE bands 1, 3, 5, 8, 19, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 5G Bands | 1, 3, 5, 8, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot | |
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive | |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1C+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), GLONASS | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Infrared port | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Vivo brand page |
||
Vivo latest mobiles phones |
||
More Vivo 6.83-inch display mobile phones |
||
Vivo Y600 Turbo Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||