| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 7100 mAh |
| Memory | 12/16GB RAM |
| Storage | 256/512GB/1TB (1024GB) |
| Cameras | 200MP (Rear), 50MP (Front) |
| Screen | 6.78 inches |
| Status | Coming soon |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $743.00 | |
| in Euro | €630.00 | |
| Resale Value | High | |
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Vivo | |
| Name | X300s | |
| Models | V2548A | |
| Launch | ||
| Released | Expected release date April 03, 2026 | |
| Status | Coming soon | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 16, up to 5 major upgrades | |
| User interface | OriginOS 6 | |
| Dimensions | 162 x 75.5 x 8 mm (6.38 x 2.97 x 0.31 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 217 g | |
| Body | Glass front, aluminum alloy frame, glass back | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP68/IP69 dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) | |
| Color Options | Black, Silver, Purple, Green | |
| Display Specifications | ||
| Technology | LTPO AMOLED, 1B colors | |
| Size | 6.78 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 111.5 cm2 (~91.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | Full HD (FHD) - 1260 x 2800 pixels, 20:9 ratio (~452 ppi density) | |
| Protection | Reinforced Glass | |
| Features | 144Hz refresh rate, 2160Hz PWM, HDR10+, HDR Vivid Ultra HDR image support |
|
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
7100 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Silicon-carbon Li-Ion | |
| Charging | Fast charging 90W Wireless charging 40W Reverse charging wired |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (1x4.21 GHz C1-Ultra & 3x3.5 GHz C1-Premium & 4x2.7 GHz C1-Pro) | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 9500 (3 nm) | |
| GPU | Arm G1-Ultra | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 12/16GB RAM | |
| Storage | 256/512GB/1TB (1024GB) | |
| Storage Type | UFS 4.1 | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM, 1TB 16GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Triple 200 MP, f/1.7, 23mm (wide), 1/1.4", 0.56µm, PDAF, OIS 50 MP, f/2.6, 70mm (periscope telephoto), 1/1.95", PDAF, OIS, 3x optical zoom 50 MP, f/2.0, 15mm, 119° (ultrawide), 1/2.76", 0.64µm, AF Optional add-on zoom lenses: 200mm, 2.35x optical zoom, Zeiss optics |
|
| Features | Color spectrum sensor, Laser AF, Zeiss optics, Zeiss T* lens coating, LED flash, panorama, HDR, 3D LUT import Video 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, gyro-EIS, 4K@120fps HDR |
|
| Front | 50 MP, f/2.0, 20mm (wide), 1/2.76", 0.64µm, AF | |
| Features | HDR Video 4K@30/60fps, 1080p@30/60fps |
|
| Network | ||
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) - Global Nano-SIM + Nano-SIM - China |
|
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE bands 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 | |
| 5G Bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 18, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6/7, dual-band, Hotspot | |
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5 | |
| GPS | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a+B2b), GALILEO (E1+E5a+E5b), QZSS (L1+L5), NavIC (L1+L5), GLONASS | |
| USB | USB Type-C 3.2, USB On-The-Go, DisplayPort | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (under display, ultrasonic), accelerometer, gyro, proximity, compass | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Infrared port | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Vivo brand page |
||
Vivo latest mobiles phones |
||
Vivo X300s Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||