| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 7000 mAh |
| Memory | 8/12GB RAM |
| Storage | 128/256/512GB |
| Cameras | 50MP (Rear), 8MP (Front) |
| Screen | 6.6 inches |
| Status | Coming soon |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $288.00 | |
| in Euro | €250.00 | |
| Resale Value | High | |
| Also known as Honor X80i 5G | ||
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Honor | |
| Name | X80i | |
| Models | LNA-AN00 | |
| Launch | ||
| Released | Expected release date April 10, 2026 | |
| Status | Coming soon | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 16 | |
| User interface | MagicOS 10 | |
| Dimensions | 157.4 x 75.4 x 7.3 mm (6.20 x 2.97 x 0.29 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 185 g | |
| Body | Glass front, aluminum frame, glass back | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP66 dust tight and water resistant (high pressure water jets) | |
| Ruggedness | Drop resistant up to 1.8m | |
| Color Options | Black, White, Pink, Green | |
| Display Specifications | ||
| Technology | AMOLED, 1B colors | |
| Size | 6.6 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 106.9 cm2 (~90.1% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | Full HD (FHD) - 1200 x 2600 pixels, 19.5:9 ratio (~434 ppi density) | |
| Protection | Aluminosilicate glass | |
| Features | 120Hz refresh rate, 3840Hz PWM, 800 nits (typ), 2000 nits (HBM), 6500 nits (peak) | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
7000 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Po | |
| Charging | Fast charging 45W Reverse charging 6W |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6500 Elite (6 nm) | |
| GPU | Mali-G57 MC2 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 8/12GB RAM | |
| Storage | 128/256/512GB | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 512GB 12GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF | |
| Features | LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
|
| Front | 8 MP, f/2.0, (wide) | |
| Features | Video 1080p@30fps | |
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE | |
| 5G Bands | SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot | |
| Bluetooth | 6.0, A2DP, LE, aptX HD, LHDC 5.0 | |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, QZSS, BDS (B1I+B1c) | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, compass, proximity (ultrasonic) | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| MISC | Infrared port | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Honor brand page |
||
Honor latest mobiles phones |
||
Honor X80i Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||