| Key Specs | |
|---|---|
| Battery | 7000 mAh |
| Memory | 6-12GB RAM |
| Storage | 256GB |
| Cameras | 50MP (Rear), 5MP (Front) |
| Screen | 6.8 inches |
| Status | Available |
| Save See Alternatives | |
| in USD | $311.00 | |
| in Euro | €270.00 | |
| Resale Value | High | |
| Also known as Honor Play 80 Pro 5G | ||
| General | ||
|---|---|---|
| Type | Smartphone | |
| Brand | Honor | |
| Name | Play 80 Pro | |
| Launch | ||
| Released | April 03, 2026 | |
| Status | Available | |
| Design & Operating System | ||
| OS | Android 15 | |
| User interface | Magic OS 9 | |
| Dimensions | 166.9 x 76.8 x 8.2 mm (6.57 x 3.02 x 0.32 in) (Height x Width x Thickness) | |
| Weight | 207 g | |
| IP Rating (Ingress Protection) | IP65 dust tight and water resistant (low pressure water jets) | |
| Color Options | Black, White, Azure | |
| Display Specifications | ||
| Technology | TFT LCD | |
| Size | 6.8 inches More devices with a similar display. > |
|
| Screen to body ratio | 111.2 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) | |
| Resolution | High Definition (HD) - 720 x 1610 pixels, 20:9 ratio (~259 ppi density) | |
| Protection | Aluminosilicate glass | |
| Features | 120Hz refresh rate, 850 nits (HBM) | |
| Battery & Charging | ||
| Capacity |
7000 mAh More devices with similar battery. > |
|
| Type | Non-removable Li-Po | |
| Charging | Fast charging 45W Reverse charging 7.5W wired |
|
| Processing Power | ||
| CPU | Octa-core (2x2.3 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) | |
| Chipset | Qualcomm SM6375 Snapdragon 6s Gen 3 (6 nm) | |
| GPU | Adreno 619 | |
| Memory & Storage | ||
| Ram | 6-12GB RAM | |
| Storage | 256GB | |
| Card Slot | No | |
| Variants | 256GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM | |
| Cameras | ||
| Rear/Back | Dual 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF Auxiliary lens |
|
| Features | LED flash, HDR, panorama Video 1080p@30fps |
|
| Front | 5 MP, f/2.2, (wide) | |
| Features | Video 1080p@30fps | |
| Network | ||
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| Data | GSM / HSPA / LTE / 5G | |
| 2G Bands | SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
|
| 3G Bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 | |
| 4G Bands | LTE | |
| 5G Bands | SA/NSA | |
| Connectivity | ||
| WLAN (WIFI) | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot | |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE | |
| GPS | GPS, GALILEO, GLONASS, BDS | |
| USB | USB Type-C 2.0, USB On-The-Go | |
| NFC | Yes | |
| Additional Features | ||
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass | |
| Sound | Loudspeaker Yes, with stereo speakers, 3.5mm jack No | |
| Flashlight | Yes | |
| Disclaimer. Information is provided as use of our best info resources, but we can not guarantee that the information or price is 100% correct if you have any queries visit your nearest mobile market. | ||
Go to Honor brand page |
||
Honor latest mobiles phones |
||
More Honor 6.8-inch display mobile phones |
||
Honor Play 80 Pro Comparison |
||
Latest mobiles phones |
||