Oppo Reno Lamborghini |
Xiaomi Mi Mix 3 |
| Oppo Reno Lamborghini | Xiaomi Mi Mix 3 |
| Launch | |
|---|---|
| Release Date | |
| --- | Nov, 2018 |
| Status | |
| Cancelled | Available |
| Body & Operating System | |
| Operating system | |
| Android 9.0 (Pie) | Android 9.0 (Pie) up to 10 |
| UI | |
| Color OS 5.2 | MIUI 12 |
| Dimensions | |
| N/a | 157.9 x 74.7 x 8.5 mm (6.22 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | |
| N/a | 218 g |
| Body | |
| NA | Glass front, ceramic back, aluminum frame (7000 series) |
| Color Options | |
| Black, Green, Purple, Pink | Jade Green, Sapphire Blue, Onyx Black, Forbidden City Blue |
| Display Specifications | |
| Technology | |
| Dynamic Capacitive AMOLED Touchscreen, 16M Colors, Multitouch | Super AMOLED |
| Size | |
| 6.4 inches More devices with a similar display. > |
6.39 inches More devices with a similar display. > |
| Resolution | |
| Full HD (FHD) - 1080 x 2340 Pixels (~403 PPI) | Full HD (FHD) - 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
| Protection | |
| NA | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| na | HDR |
| Battery & Charging | |
| Capacity | |
| (Li-Po Non removable), 5000 mAh More devices with similar battery. > |
Non-removable Li-Po, 3200 mAh More devices with similar battery. > |
| Charging | |
| - Super VOOC 4.0 charging | Fast charging 18W Quick Charge 4+ Wireless charging 10W |
| Processing Power | |
| CPU | |
| Octa Core | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
| Chipset | |
| Snapdragon 855 | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| GPU | |
| NA | Adreno 630 |
| Memory & Storage | |
| Ram | |
| 12GB RAM | 6-10GB RAM |
| Storage Memory | |
| 256/512GB Built-in, | 128/256GB Built-in |
| Memory Card | |
| No | No |
| Cameras | |
| Rear/Back | |
| Triple Camera, autofocus, LED flash | Dual 12 MP (wide), f/1.8, 1/2.55", 1.4µm, Dual Pixel PDAF, 4-axis OIS 12 MP (telephoto), 1/3.4", 1.0µm |
| Features | |
|
Phase detection, Geo-tagging, touch focus, face detection, H R, panorama, Video (2160p@30fps, 1080p@30fps) Show more |
LED flash, HDR, panorama |
| Front | |
| Single Camera | Dual 24 MP Manual pop-up, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm 2 MP Manual pop-up, depth sensor LED flash, HDR Video 1080p@30fps |
| Features | |
| NA | NA |
| Network | |
| SIM | |
| Dual Sim, Dual Standby (Nano-SIM) | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Data | |
| GPRS, Edge, 3G (HSPA 42.2/5.76 Mbps), 4G (LTE-A Cat15 800/150 Mbps) | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G Bands | |
|
SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
SIM 1: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 SIM 2: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G Bands | |
| HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - Global HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - China CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G Bands | |
| LTE band 1(2100), 3(1800),... | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 1... |
| 5G Bands | |
| NO | NO |
| Connectivity | |
| WLAN (WIFI) | |
| Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | |
| v5.0 with A2DP, LE | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | |
| Yes + A-GPS support, & GLONASS, BDS, GALILEO | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | |
| 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go | USB Type-C |
| NFC | |
| No | Yes |
| Additional Features | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Compass, Fingerprint, Gyro, Proximity | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, compass, Virtual proximity sensing |
| Extra | |
| Active noise cancellation with dedicated mic, Document editor, Photo/video editor | NA |
| Pricing | |
| Price | |
| - | USD $512 |
| Resale Value | |
| High | High |
| Comparison Result | |
| Score | |
| 5 Point(s) | 3 Point(s) |
| Save Comparison | |